lexforum.czNačítám ...

 

Poslední komentáře:

Načítám ...

Autoři:

Milan Kvasnica (160)
Juraj Gyarfas (116)
Juraj Alexander (49)
Jaroslav Čollák (44)
Kristián Csach (26)
Tomáš Klinka (26)
Martin Maliar (25)
Milan Hlušák (23)
Martin Husovec (13)
Branislav Gvozdiak (12)
Tomáš Čentík (9)
Martin Friedrich (9)
Zuzana Hecko (9)
Michal Novotný (7)
Xénia Petrovičová (6)
Ľuboslav Sisák (6)
Peter Kotvan (6)
Ondrej Halama (6)
Michal Krajčírovič (6)
Adam Zlámal (6)
Lexforum (5)
Robert Goral (5)
Ján Lazur (4)
Natália Ľalíková (4)
Monika Dubská (4)
Ivan Bojna (4)
Radovan Pala (4)
Maroš Hačko (4)
Petr Kolman (4)
Josef Kotásek (4)
Pavol Szabo (4)
Jakub Jošt (3)
Adam Valček (3)
Josef Šilhán (3)
Marián Porvažník (3)
Denisa Dulaková (3)
Ladislav Hrabčák (3)
Peter Pethő (3)
Pavol Kolesár (3)
Richard Macko (2)
Juraj Straňák (2)
Martin Serfozo (2)
Zsolt Varga (2)
Peter Varga (2)
Ludmila Kucharova (2)
Martin Gedra (2)
Bob Matuška (2)
Tomáš Plško (2)
Peter Zeleňák (2)
Lukáš Peško (2)
Michal Hamar (2)
Ladislav Pollák (2)
Jiří Remeš (2)
Juraj Schmidt (2)
Roman Kopil (2)
Maroš Macko (2)
Andrej Kostroš (2)
Anton Dulak (2)
Marek Maslák (2)
Jozef Kleberc (2)
Dávid Tluščák (2)
Gabriel Volšík (2)
Pavol Mlej (1)
Roman Prochazka (1)
Emil Vaňko (1)
Zuzana Bukvisova (1)
Michal Ďubek (1)
Igor Krist (1)
David Horváth (1)
lukas.kvokacka (1)
Dušan Rostáš (1)
Vincent Lechman (1)
Adam Pauček (1)
Tomas Kovac (1)
I. Stiglitz (1)
Martin Estočák (1)
Patrik Patáč (1)
Bystrik Bugan (1)
Paula Demianova (1)
Martin Hudec (1)
Matej Kurian (1)
Juraj Lukáč (1)
Martin Galgoczy (1)
Bohumil Havel (1)
Patrik Pupík (1)
Pavol Chrenko (1)
Nora Šajbidor (1)
Ondrej Jurišta (1)
Lucia Palková (1)
Michal Jediný (1)
Viliam Vaňko (1)
Ivan Kormaník (1)
Ruslan Peter Gadaevič (1)
David Halenák (1)
Pavel Lacko (1)
Robert Vrablica (1)
Nina Gaisbacherova (1)
Mikuláš Lévai (1)
Jaroslav Nižňanský (1)
Tomáš Demo (1)
Marián Porvažník & Veronika Merjava (1)
Martin Šrámek (1)
Zuzana Klincová (1)
Vladimir Trojak (1)
Matej Košalko (1)
Ivan Priadka (1)
Katarína Dudíková (1)
Marcel Ružarovský (1)
Martin Poloha (1)
Peter Kubina (1)
Tibor Menyhért (1)
Tomáš Korman (1)
Gabriel Závodský (1)
Tomáš Ľalík (1)
Lucia Berdisová (1)
Ivan Michalov (1)
Martin Svoboda (1)
Matej Gera (1)
Eduard Pekarovič (1)
Andrej Majerník (1)
Dávid Kozák (1)
Petr Steiner (1)
Natalia Janikova (1)
Peter K (1)
Róbert Černák (1)
Miriam Potočná (1)
Vladislav Pečík (1)
Jana Mitterpachova (1)
Petr Novotný (1)
peter straka (1)
Tomáš Pavlo (1)
Slovenský ochranný zväz autorský (1)
jaroslav čollák (1)
Zuzana Adamova (1)
Robert Šorl (1)
Jakub Mandelík (1)
Zuzana Kohútová (1)
Peter Janík (1)
Petr Kavan (1)
lukasmozola (1)
Peter Marcin (1)
Radoslav Pálka (1)
Michaela Stessl (1)
Marcel Jurko (1)
Adam Glasnák (1)
Dušan Marják (1)
Martin Bránik (1)
Ján Pirč (1)
Tomas Pavelka (1)

Nálepky:

Načítám ...Napsat nový článek


rss feed rss

rss feed rss - názory


O Lexforum.czNačítám ...

Pomůcky pro advokáty:

salvia
Judikatura
Předpisy
Rejstříky
Výpočty

Nové předpisy:

Načítám ...

Cenzura nebo ochrana před dezinformacemi?

Michal Krajčírovič, 26. 02. 2022 v 14:26

Na úvod tohoto bezpochyby (zvlášť aktuálně) ožehavého tématu považuji za vhodné důrazně odsoudit útok RF na Ukrajinu jako svrchovaný stát, stejně tak není předmětem článku jakýmkoli způsobem ospravedlňovat šíření dezinformací. Předmětem článku naopak má být stručné introduction do problematiky fungování internetu a předestření právně vs. morálně sporné otázky vztahující se k blokaci několika domén s dezinformačním obsahem správcem koncovky .cz.

Pro začátek považuji za příhodné velmi zjednodušeně objasnit základní princip fungování "světa domén". Svoji TLD (top level domain) má přidělenou jednak každá země (.cz, .sk, .fr, ...), nadto existují i generické domény (svým způsobem pozůstatek začátků internetu - .com, .org, .info, ...) a relativně nově též jiné tld, které vlastní komerční subjekty (.xyz, .lol, .top, ...). Každá TLD má jednoho správce, který má z podstaty monopolní postavení, spravuje klíčovou infrastrukturu umožňující provoz všech registrovaných domén v dané TLD. V České republice tuto roli plní sdružení CZ.NIC.

Právě sdružení CZ.NIC přistoupilo 25. 2. 2022 k bezprecedentnímu zásahu, kterým došlo k zastavení provozu osmi domén (jejich výčet viz zde), a to z pozice registru, jako autority spravující koncovku .cz. Zastavení provozu domén způsobem, který realizoval CZ.NIC má za následek nedostupnost obsahu způsobem, který nemůže držitel domén žádným způsobem překonat (např. přechodem k jinému poskytovateli, apod.).

CZ.NIC k blokaci ve své tiskové zprávě uvedl, že uvedené dezinformační weby ohrožují naši národní bezpečnost a dále "Agrese Ruské federace vůči Ukrajině dlouhodobě doprovází dezinformační kampaň v řadě internetových médií, která využívají českou národní doménu. Protože se tyto informace cíleně nezakládají na pravdě a prokazatelně podněcují k šíření vykonstruovaných fám, sdělení a nestability ve společnosti, rozhodli jsme se po konzultacích s nejvyššími představiteli státu tato výrazná dezinformační internetová média zablokovat".

Rád bych objasnil, proč realizovaný postup považuji za zcela excesivní, mimořádně nebezpečný, naprosto nepřijatelný a nakonec zbytečný.

Předně zastávám názor, že funkce správce TLD by měla být vykonávána jako zcela apolitická, zcela nezávislá na politických či jiných sporech, a pokud by měl správce TLD přistupovat k omezení provozu domén, pak výlučně v případech, kde je zcela zřejmé přímé ohrožení zájmů, které nesnese odkladu a je zcela nesporné a doslova patrné na první pohled, že takové, zpravidla prostředky trestního práva chráněné zájmy, jsou porušené (představit si lze např. weby s dětskou pornografií).

V tomto směru upozorním na relativně podobnou situaci, kterou v minulých letech řešilo sdružení RIPE NCC (sdružení se sídlem v Nizozemí mající na starosti přidělování IP adres pro operátory v Evropě, na Blízkém východě a části Asie) - typově se tedy jedná o podobnou činnost, jako správce koncovky .cz (velmi zjednodušeně řečeno). RIPE NCC oznámil svým členům začátkem roku 2021 problém s přijímáním plateb od operátorů v Sýrii a Íránu, a to z důvodu sankcí, kdy jejich banka nemůže přijmout žádnou takovou platbu za členství. Pokud by RIPE NCC postupoval podle pravidel (zrušení členství v případě neuhrazení ročního poplatku) a odebral alokace zdrojů příslušným operátorům, znamenalo by to fakticky plošné skončení provozu internetu v daných zemích. RIPE NCC ve svém oznámení však konstatoval s odkazem na stanovisko rady z roku 2014, kde uvádí:

The RIPE NCC provides important services to a membership spread across a diverse geographical and political region.
The Executive Board of the RIPE NCC believes that the means of communication should not be affected by political discussions or disputes. This includes the provision of correctly registered Internet numbering resources.
[...]
The RIPE NCC will publicly document all efforts to ensure that provision of registration services is not disrupted by laws, regulation or political developments.

Domnívám se, že CZ.NIC se neměl nikdy postavit do role subjektu, který bude jakýmkoli způsobem zaujímat stanoviska k jakémukoli obsahu - který se mimochodem na předmětných webech vyskytoval celou řadu let, kdy bylo obecně známo, že se jedná o weby "proruské" a dezinformační. O to neuvěřitelněji vyznívá postup sdružení CZ.NIC v kontextu rozhovoru s jejím ředitelem. Zde (zestručněno) konstatuje, že sdružení CZ.NIC se interně rozhodlo, že dané domény znepřístupní, konzultovalo s bezpečnostními složkami státu, zdali je znepřístupnění na místě, a pak tak učinili.

Jakkoli považuji obsah předmětných webů za zcela nesmyslný (zdráhám se použít slovo dezinformační, neboť, zejména v minulosti, jej bylo možno považovat nezřídka snad spíše za satiru), mám za to, že absolutně nelze přisvědčit postupu, kdy bude obsah názorových odpůrců "řešen" způsobem, kdy se znepřístupní - a to bez rozhodnutí jakékoli, k tomu kompetentní autority.

Koneckocnů, skutečnost, že nedošlo ke znepřístupnění předmětných domén právně správným způsobem (např. rozhodnutím soudu) dříve znamená jen dvě možnosti - buďto se o to řadu let nikdo nezajímal, nebo jde prostě o obsah nepravdivý, nikoli s relevancí k trestním právem chráněných zájmům. Je samozřejmě otázka, zdali s eskalací konfliktu ze strany RF a kontextu s publikovaným obsahem nemohlo k naplnění skutkové podstaty trestného činu, či činů, dojít (např. v kontextu Informace NSZ), daná otázka by však opět měla být posouzena a rozhodnuta zcela jinými subjekty, než je CZ.NIC.

Nakonec nelze nezmínit, že zásah sdružení CZ.NIC považuji za spíše krok směrem, který dezinformační scénu ještě podpoří a utvrdí v jejich tvrzeních - tedy v bránění státu, aby se ti, kteří předmětným informacím věří, k tomuto obsahu dostali. Představa, že čtenáři předmětných webů jejich znepřístupněním změní názor a dané informace nebudou hledat jinde (a dost možná o to intenzivněji), je pak, dle mého názoru, zcela mimo realitu. Současně se obávám, že tyto kroky povedou jen k "vysetí" dalších obdobných webových stránek na doménách registrovaných v TLD, kde dosah práva ČR bude výrazně složitější, a zásah sdružení CZ.NIC vyloučen (proto, že danou TLD spravuje někdo jiný).


Názory k článku Cenzura nebo ochrana před dezinformacemi?:


  Milan Kvasnica, 27. 02. 2022 v 19:10 - jsme ve válce

Zbabělci ohánějící se psaným právem a kořistící z probíhajícího konfliktu tu vždy byli a vždy budou.


Z umlčených zpráv:

Sun, 27 Feb 2022 14:51:51 +0100
Oficiální mluvčí Ministerstva obrany Ruské federace Igor Konašenkov informoval o tom, že ukrajinské vojenské jednotky začaly masově používat munici s bílým fosforem proti vojákům ruské armády vedle letiště ve městě Hostomel v Kyjevské oblasti.


Sun, 27 Feb 2022 12:51:08 +0100
Novináři agentury RIA Novosti, televizních stanic Zvězda a TVC se na Donbasu dostali pod palbu vícenásobného odpalovacího raketového systému ukrajinských ozbrojených sil. Informoval o tom korespondent RIA Novosti. Nikdo nebyl zraněn, dodal.

Sun, 27 Feb 2022 10:43:54 +0100
Na Ukrajině není ani jeden běloruský voják a ani jeden běloruský patron, prohlásil běloruský prezident Alexandr Lukašenko. Zdůraznil, že na Ukrajině nejsou žádní běloruští vojáci ani výzbroj, protože Rusko takovou pomoc pro svou tamní speciální operaci zaměřenou na „ochranu lidu Doněcké a Luhanské lidové republiky před genocidou“ nepožaduje.

Sun, 27 Feb 2022 08:54:43 +0100
Batalion Azov (uznaný v Rusku za extremistický a zakázaný) v sobotu 26. února zaútočil salvovými raketomety Grad na obytné čtvrti na předměstí Mariupolu, a také na budovu střední školy č. 8 nacházející se v daném městě (ve čtvrti Sartana).

Sun, 27 Feb 2022 07:26:34 +0100
Pluk protivzdušné obrany ukrajinských jednotek vybavený komplexy Buk M-1 v sobotu složil zbraně a vzdal se, řekl v neděli novinářům mluvčí ruského ministerstva obrany a generálmajor Igor Konašenkov.

Sat, 26 Feb 2022 23:16:00 +0100
Ruská federace se po opětovném obnovení svého mocenského postavení rozhodla řešit ohrožení vlastních národních zájmů vojenskou silou, konstatoval lídr strany Směr-SD Robert Fico pro portál Teraz.sk.

Sat, 26 Feb 2022 19:33:00 +0100
Lodě ukrajinských ozbrojených sil se pokusily zabít své vlastní vojáky, kteří složili zbraně na ostrově Zmejnyj, ale útok byl odražen, řekl v sobotu novinářům mluvčí ruského ministerstva obrany Igor Konašenkov.


Sat, 26 Feb 2022 13:34:00 +0100
Výškový obytný dům v Kyjevě byl zasažen raketou, která patří do ukrajinského protiletadlového raketového systému Buk. Informoval o tom zdroj z ruského ministerstva obrany.


Sat, 26 Feb 2022 11:26:29 +0100
Předseda Státní dumy RF Vjačeslav Volodin oznámil, že ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj narychlo opustil Kyjev a vydal se do Lvova. V ukrajinské metropoli prý nebyl už včera, a videozáznamy, které zveřejňuje na sociálních sítích, byly údajně natočeny předem.


  Martin Friedrich, 28. 02. 2022 v 09:40 - Martin Friedrich

@Michal - je to vždy otázka proporcionality. Pokiaľ by Rusko nezaútočilo na Ukrajinu, túto debatu by sme nemali. Sloboda slova a prejavu v Európe po druhej svetovej vojne nikdy nebola absolútna. Myslím si, že tak, ako je trestné spochybňovať holokaust, rovnakou mierou treba pozerať aj na dezinformačnú scénu, ktorá ma potenciál ohroziť národnú bezpečnosť. Súhlasím s tým, že hranica "preklopenia" pri teste proporcionality môže byť tenká a trollovia tu boli od nepamäti, sloboda prejavu nie je bezhraničná. Nemali by sme zabúdať na historickú skúsenosť a poučiť sa z nej.

@Milan - uniká mi zmysel toho, aký je zmysel týchto správ, kto má byť zbabelcom a kto je ten, kto má mať korisť z daného konflitku. Bezohľadu na to, pevne verím, že sa toto priateľské a najmä odborné fórum nezmení na politickú debatu. Máme dosť iných príležitostí, kde môžeme vyjadriť naše politické názory.

  Milan Kvasnica, 28. 02. 2022 v 12:26 - Jaký je smysl těch úryvků

Michal psal: "zdráhám se použít slovo dezinformační, neboť, zejména v minulosti, jej bylo možno považovat nezřídka snad spíše za satiru."


S tímto plně souhlasím. Žel spolu se zahájením konfliktu se charakter zpráv výrazně změnil. Pro posouzení, jaký konkrétní obsah už je nyní českými poskytovateli považován za závadný/dezinformační/národní bezpečnost ohrožující, jsem některé zprávy ocitoval. Je to důležité pro test proporcionality. Za deset let nikdo nebude vědět, o čem se na tom webu v roce 2022 psalo.


  Michal Krajčírovič, 28. 02. 2022 v 21:41 - Michal Krajčírovič

@Martin - zareaguji částečně obsahem diskuze, co jsme vedli s Milanem na to téma jinde.


Rozhodující je, jestli "jsme ve válce" a "právo není", a tudíž je celý tento příspěvek zbytečný, neboť jsme na webu o právu; nebo jestli ve válce nejsme (tvrdím já), a pak má cznic respektovat vlastní pravidla. To nedělá.


Tedy - vůbec neřeším politickou debatu, ale právo. Je otázka, jestli je na něj v tuto chvíli třeba pohlížet jako platné, nebo dočasně suspendované.


  Juraj Gyarfas, 24. 04. 2022 v 08:09 - Husovec k blokovaniu dezinfowebov

Husovec, M. Súčasné blokovanie dezinformačných stránok je ústavne problematické. Čo s tým? Denník N, 22. apríla 2022. https://dennikn.sk/2818631/sucasne-blokovanie-dezinformacnych-stranok-je-ustavne-problematicke-co-s-tym/?ref=tit


Nemáte oprávnění přidat názor. Přihlaste se prosím